Wyprawa w góry – Planowanie, czyli, czyli jak wygląda planowanie wyjazdów w góry od kuchni.
Odkąd organizuję swoje wyprawy i opowiadam o nich, zarówno przed jak i po przyjeździe dostaję wiele pytań dotyczących moich wyjazdów:
– Jak je organizuję?
– Ile kosztuję?
– Czy się nie boję tak jeździć w góry sama?
Oczywiście nie ma jednej odpowiedzi na wszystkie pytania, ponieważ każdy z moich wyjazdów jest zupełnie inny i potrzebuje zupełnie innego podejścia przy organizacji.
Jednak od dłuższego czasu zabierając się za planowanie swoich podróży kieruję się pewnym „standardem”, który sama opracowałam i który się u mnie sprawdza.
Dlatego też postawiłam zebrać moją dotychczasową wiedzę i doświadczenie w postaci ebooka „Przełam się! – Poradnik podróżnika”, który krok po kroku pokaże wam, jak ogarnąć ten cały przedwyprawowy chaos.
Poniżej przedstawiam fragment poradnika, dotyczącego planowania całego wyjazdu.
Od czego rozpocząć planowanie i na jakie elementy warto zwrócić uwagę.
Ale to nie tylko. O czym przeczytasz więcej poniżej.
Wyprawa w góry – napisz plan podróży
Jedną z najważniejszych rzeczy jaką trzeba przygotować przed wyjazdem jest dokładne określenie planu podróży.
Zawsze przed każdym swoim wyjazdem określam jego plan, który obejmuje przejazd do miejsca docelowego, czas załatwienia formalności, dostanie się pod daną górę, czas poświęcony na działalność górską, odpowiedni czas na powrót do domu, czy też czas poświęcony na zwiedzanie i inne dodatkowe przyjemności.
Oczywiście jadąc w góry nie przewidzisz wszystkiego, ale znając relacje innych uczestników, możesz określić i zaplanować odpowiedni czas na ewentualne przesunięcia w samym planie, np. ze względu na warunki pogodowe.
Dla mnie sprawą oczywistą jest, że wybierając się na pięciotysięcznik muszę mieć minimum trzy do pięciu dni dodatkowych na wspinanie. Jadąc na sześciotysięcznik czas ten wydłużam o kolejne kilka dni i tak dalej.
Ale dobrze napisany plan podróży nie musi dotyczyć tylko wyjazdów w góry. Wybierając się na Teneryfę miałam zaplanowany każdy dzień pobytu, włącznie z noclegiem i czasem przeznaczonym na odpoczynek. Pozwoliło mi to całkowicie wykorzystać czas podczas wyjazdu i zobaczyć jak najwięcej.
Dokładnie przygotowany plan podróży nie tylko usprawni twój pobyt, ale także ułatwi organizację całego przedsięwzięcia już na miejscu.
Co musisz ogarnąć przed wyjazdem!
Kiedy w 2014 roku wróciłam do domu ze swojej pierwszej samotnej wyprawy na wulkan Ararat i zaczęłam dogłębnie analizować cały wyjazd, doszłam do jednego wniosku, że błędy jakie popełniłam podczas tej wyprawy wynikają przede wszystkim ze słabej organizacji i braku pozyskania niezbędnych informacji jeszcze przed samym wyjazdem.
Bez chwili wahania przygotowałam listę zadań do ogarnięcia przed wyjazdem, która towarzyszyła mi podczas organizacji mojej kolejnej wyprawy na Elbrus i podczas każdego dotychczas organizowanego przeze mnie wyjazdu.
Gotową do wydruku listę znajdziesz w dokumencie pdf „Planer podróży”, który stanowi załącznik do poradnika.
Lista zawiera wszystkie możliwe i niezbędne informacje, jakie powinny być zebrane jeszcze przed wyjazdem. Dokument został przygotowany z myślą o osobach wyjeżdżających w góry, ale przy drobnych modyfikacjach, na pewno przyda się innym podróżującym.
A zatem, nie ma co zwlekać. Pobierz „Planer podróży”, wydrukuj i zacznij go uzupełniać, a żadne ważne kwestie organizacyjne nie umkną ci przed wyjazdem.
Wyprawa w góry – zacznij działać
Czas na kwestie oczywiste i wszystkim bardzo dobrze znane, a mianowicie na „działanie”.
Choćby nie wiem jak szczegółowe listy wypełnić i napisać dokładne plany podróży, to jednak żaden wyjazd się nie zorganizuje bez samego działania.
Tak na prawdę więcej czasu i energii poświęcamy na „rozmyślania”, zamiast zabrać się do konkretnej pracy.
Oczywiście przyczyn odwlekania naszych działań jest wiele, a jedną z tych najczęstszych jest strach oraz natłok zadań, których musimy się podjąć. Po prostu jest ich ogrom, na pierwszy rzut oka nie do ogarnięcia.
Jak sobie skutecznie dać radę z takim problemem natłoku zadań?
Podzielić je na mniejsze zadania. Im dokładniej tym lepiej. U mnie zazwyczaj są to mniejsze obszary, takie jak: wymiana waluty, zakupy żywności, rezerwacja hosteli, wydruk mapek itp.
Po wypisaniu wszystkich niezbędnych spraw do załatwienia przed moim wyjazdem dzielę je na te, które mogę zrealizować jeszcze w Polsce. I te, które czekają mnie do załatwienia już na miejscu.
I najważniejsze. Od razu zabieram się za ich realizację, tego samego dnia lub najpóźniej dnia kolejnego.
.
.
Jeśli temat organizacji wypraw w góry cię bardzo interesuje to zapraszam do zapoznania się z wyżej już wymienionym e-bookiem „Przełam się – Poradnik podróżnika”, który znajdziesz tutaj.
Tradycyjnie w kwestiach różnych pytań zapraszam do kontaktu poprzez maila kontak@magdalenaboczek.com.
Zapraszam także do obserwacji mojego konta na Instagramie i Twitter, gdzie na bieżącą pokazuje wam co u mnie się dzieje oraz polubienia strony na Facebook’u, gdzie pojawia się więcej górskich wpisów.
.
.
Z górskimi pozdrowieniami
.
.
Opis fotografii:
Zdjęcie 1 – Himalaje
Zdjęcie 2 – Tatry Zachodnie