Przewodnik o Himalajach to kolejne propozycje górskich książek, które ułatwią organizację górskich wyjazdów. Tym razem jest to trekking w Himalajach.
Przyznaję, że wysokogórskich przewodników dotyczących organizacji wyjazdów w Himalaje na polskim rynku jest jak na lekarstwo.
Osoby planujące swój wyjazd w tą część świata niestety zdane są jedynie na zasoby internetowe. A szkoda. Ponieważ region himalajski choćby pod względem finansowym wychodzi znacznie taniej, niż na przykład wyjazd w góry położone choćby w Andach.
Mówię tutaj oczywiście tylko o trekkingach. A nie typowych wyprawach himalajskich na niektóre sześcio, siedmio czy tez ośmiotysięczniki.
Chociaż, gdyby w Polsce mówiło się więcej na temat samej organizacji, kosztach i całej logistyce tego typu wypraw wysokogórskich, może mentalność osób znacznie by się zmieniła na temat tego typu wyjazdów.
A tak przeciętny Polak spogląda na dzisiejsze wyjazdy wysokogórskie z pryzmatu tego co Polacy dokonywali w górach najwyższych gdzieś na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Szkoda.
Aby jednak się za bardzo nie dołować dzisiaj przedstawię trzy moje propozycje, chyba jedynych przewodników wysokogórskich o Himalajach, jakie można dostać stacjonarnie.
Moim zdaniem to są najlepsze przewodniki o Himalajach, jakie miałam dotychczas w rękach. Przede wszystkim z uwagi na swój typowo górski charakter.
Zawsze przeglądając wydawnicze propozycje różnych przewodników zwracam uwagę na to, aby były one tylko o górach. Co w praktyce pozwala mi jeszcze lepiej zorganizować swój górski wyjazd lub zainspirować się i wybrać inny kierunek wyjazdu.
Wszystkie przewodniki przedstawione w niniejszym poście są wydawnictwa Sklep podróżnika.
Moim zdaniem sklep ten robi na prawdę świetną robotę wydając swoje książki i jak na razie dla mnie nie mają sobie równych w tej kategorii.
Na stronie sklepu znajdziecie ogromny wybór przewodników, książek i map, które są typowo górskie. Bez zbędnych turystyczno-przyrodniczych informacji i kolorowych albumowych zdjęć.
Poza tym przedstawione w poście propozycje przewodników są autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich alpinistów Janusza Kurczaba. Myślę, że znawcą górskich wypraw postać ta nie jest obca. I nie muszę jej nikomu przedstawiać. Czego nie zamierzam robić w tym poście, a co ciekawych odsyłam do zasobów internetowych.
Na koniec już nadmieniam, iż powyższy post nie jest sponsorowany. A mój zachwyt nad przedstawionymi poniżej przewodnikami o Himalajach jest moją indywidualną oceną.
Kompendium wiedzy o Himalajach
Na początek pełne kompendium wiedzy o Himalajach, czyli przewodnik zatytułowany „ Himalaje Nepalu – Przewodnik trekkingowy”.
Jak dla mnie to mini encyklopedia himalajskich wędrówek.
Liczący ponad 300 stron przewodnik podzielony jest na kilka rozdziałów, w których znajdziemy m.in. informacje dotyczące tras trekkingowych w podziale na wschodni Nepal, region Khumbu Himal i Rolwaling Himal, obszar na północ od Khatmandu, region Gorkha Himal i Ganesh Himal, północną część gór od Pokhardy, a także obszar Nepalu zachodniego.
Ponadto przewodnik zawiera takie informacje jak ogólny opis samego Nepalu, kultury oraz niezbędnych informacji praktycznych.
Autor również poleca miejsca, które warto zobaczyć w najważniejszych regionach turystycznych Nepalu oraz przedstawia kilka krótkich tras trekkingowych wokół Kathmandu.
Na końcu przewodnika znajduje się spis szczytów trekkingowych Nepalu oraz słowniczek niezbędnych słów nepalskich.
Trasy trekkingowe są szczegółowo opisane w podziale na konkretne dni marszu. Często zawierają mapki graniowe i profile wysokościowe.
Poza tym w przewodniku znajduje się sporo pięknych kolorowych górskich zdjęć.
Osobiście poradnik gorąco polecam.
Przewodnik o Himalajach – najpopularniejszy region górski
Osoby wybierające się na trekking w jeden z najpopularniejszych regionów Nepalu w pobliżu szczytu Mount Everest powinny zainteresować się przewodnikiem „Wokół Everestu i Makalu – Trasy i szczyty trekkingowe”.
W przewodniku tym znajdziemy dziesięć tras trekkingowych w okolicy nie tylko takich ośmiotysięczników jak wspomniany powyżej Mount Everest i Makalu, ale także Lhotse i Cho Oyu.
Przewodnik zawiera opis wejść na piętnaście popularnych szczytów trekkingowych w regionie, w tym m.in. Island Peak, Mera Peak czy Lobuche East.
Wszystkie opisy tras zawierają piękne kolorowe zdjęcia gór i mapki graniowe.
W przewodniku znajdziemy również informacje ogólne dotyczące organizacji wyjazdu, przygotowań, warunków górskich oraz pobytu w samym Nepalu.
Na końcu przewodnika również został załączony słowniczek niezbędnych słów nepalskich.
Przewodnik o Himalajach – najpiękniejszy region górski
Ostatnią moją propozycją z cyklu przewodnik o Himalajach jest pozycja „Wokół Annapurny i Dhaulagiri – Trasy i szczyty trekkingowe”.
W przewodniku tym znajdziemy czternaście tras trekkingowych w okolicy ponoć najpiękniejszego regionu Himalajów. Gdzie znajdują się ośmiotysięczne szczyty: Dhaulagiri i Annapurna.
Przewodnik zawiera także opis wejść na siedem popularnych szczytów trekkingowych regionu do wysokości 6500 m n.p.m.
Wszystkie opisy tras zawierają kolorowe i czarno białe zdjęcia gór oraz profile wysokościowe.
W przewodniku znajdziemy również informacje ogólne dotyczące trekkingu i alpinizmu, przygotowań, warunków górskich oraz pobytu w samym Nepalu.
Na końcu przewodnika również został załączony słowniczek niezbędnych słów nepalskich.
.
Mam nadzieję, że przedstawiony przeze mnie spis w kategorii przewodnik o Himalajach wam się spodobał.
Jeżeli znacie inne ciekawe książki i przewodniki o Himalajach i chcielibyście się nimi podzielić, to chętnie o nich przeczytam.
Jeżeli taka tematyka książkowa wam się podoba, to zapraszam tutaj, gdzie znajdziecie wszystkie posty z kategorii książkowo – poradnikowej.
Zapraszam także do obserwacji mojego konta na Instagramie i Twitter, gdzie na bieżącą pokazuje wam co u mnie się dzieje oraz polubienia strony na Facebook’u, gdzie pojawia się więcej górskich wpisów.
.
Z górskimi pozdrowieniami
.