Poradnik o górach to cykl postów na moim blogu na temat górskich książek, które chciała bym wam polecić.
I nie będzie to górska beletrystyka, ani pozycje z zakresu bibliografii i wspomnień górskich himalaistów.
Postaram się przedstawić wam moje propozycję największych górskich hitów z zakresu organizacji górskich wyjazdów w różne zakątki świata. A także pozyskania umiejętności i szeroko pojętej wiedzy górskiej, które moim powinna posiadać każda osoba wybierająca się w góry.
Wiem, że żaden poradnik o górach nie jest wstanie całkowicie zastąpić praktycznych kursów i doświadczenia w górskim terenie, ale może stanowić doskonały wstęp do górskiej przygody czy też pomóc nam utrwalić sobie wiedzę pozyskaną w praktyce.
W dzisiejszym artykule przedstawiam wam trzy pozycje książkowe.
Pierwsze dwie stanowią poradniki o górach, które są doskonałym uzupełnieniem wiedzy z zakresu poruszania się po górach, czy też wyboru górskiego sprzętu.
Jako trzecią pozycję przedstawię wam poradnik, który moim zdaniem dość dokładnie wyczerpuje wiedzę z zakresu wspinania sportowego. W tym szczególności treningu i samych technik wspinaczkowych.
Wiem, że wiele osób hobbystyczne uprawia sport zwany wspinaniem i chciało by rozwijać swoje umiejętności ściśle wspinaczkowe, zatem taka książka może być bardzo pomocna w tym zakresie.
Poradnik o górach – książka obowiązkowa dla każdego góromaniaka
Jeśli zamierzasz jeździć w góry to ten poradnik o górach jest dla ciebie.
Mowa oczywiści o dość grubej pozycji książkowej zatytułowanej Góry. Wolność i przygoda. Od trekkingu do alpinizmu. Pracy zbiorowej wydanej przez wydawnictwo Galaktyka.
Ja w swoich zasobach posiadam dwa egzemplarze tej książki. Są to dwa różne wydania. Wydanie drugie z 2008 roku oraz wydanie trzecie, rozszerzone i zaktualizowane z 2014 roku.
Pierwszą książkę kupiłam sama, natomiast nowsze wydanie dostałam w prezencie.
Moim zdaniem ten poradnik o górach to jest najlepsze kompendium wiedzy o górach od strony praktycznej jakie znam.
Książka obejmuje niemal wszystkie zagadnienia dotyczące rozpoczęcia przygody z górami, kwestii sprzętowych oraz warunków panujących w górach.
Ponadto w książce można znaleźć takie informacje jak podstawy wspinaczki od strony praktycznej, czyli sprzętu, asekuracji i technik wspinaczkowych.
Dodatkowo bardzo szczegółowo opisane są zagadnienia dotyczące wspinania w skale oraz wspinania zimowego w górach, a także z zakresu samego już alpinizmu.
Poradnik ten obejmuje też bardzo ważne kwestie jakimi są bezpieczeństwo w górach i udzielanie pierwszej pomocy.
Znajdziecie tutaj także kilka słów na temat środowiska górskiego, czyli moje ulubione tematy geologiczne gór, a także kwestie pogodowe. Co niestety jest rzadkością w tego typu poradnikach.
Książka jest bardzo praktyczna i zawiera oprócz treści bardzo szczegółowe ilustracje, sprzętu wspinaczkowego, czy też grafiki obrazujące techniki wspinaczkowe.
Jak już wcześniej wspomniałam książka stanowi najlepsze kompendium wiedzy o górach i wspinaniu w górach. I chociaż nie zastąpi nabytej praktyki podczas górskiego doświadczenia w terenie oraz odbytych kursów, to jednak jest świetnym uzupełnieniem wiedzy już nabytej.
Dzięki temu poradnikowi o górach w każdej chwili można odświeżyć sobie niektóre zagadnienia z ratownictwa, czy też samych już technik wspinaczkowych.
Osobiście gorąco polecam.
Poradnik o górach – turystyka górska latem
Kolejny poradnik o górach jaki chciałabym wam polecić jest książka autorstwa Macieja Tertelisa o tytule Podręcznik turystyki górskiej. Lato.
Książka została wydana za pośrednictwem wydawnictwa Pelta w 1999 r. Ja ją zakupiłam na aukcji internetowej. I domyślam się, że ciężko będzie ją dostać w jakiejkolwiek księgarni stacjonarnej.
Jak sama nazwa poradnika wskazuje dotyczy on tylko letniej turystyki górskiej.
A zatem będzie to ciekawa pozycja dla osób, które lubią spędzać czas w polskich górach w okresie około wakacyjnym.
Poradnik ten obejmuje takie zagadnienia jak podział turystyki górskiej, nie omijając przy tym nawet taternictwa jaskiniowego. Ponadto dokładnie opisuje sprzęt górski.
Co ciekawe w książce znajdziemy kilka rozdziałów na temat etyki górskiej, bezpieczeństwa, specyfiki terenu górskiego, czy też podstaw meteorologii.
Z tym poradnikiem bez problemu zorganizujemy każdy wyjazd w góry, także od strony zachowania bezpieczeństwa.
Poradnik opisuje także podstawowe zagadnienia z zakresu biwakowania w górach oraz taternictwa pod kątem typowo wspinaczkowym.
Podobnie jak w poprzednim poradniku o górach, także i w tej książce znajdziemy liczne grafiki przedstawiające techniki m.in. wiązania liny oraz inne dotyczące klarowania sprzętu wspinaczkowego.
Także gorąco polecam.
Poradnik wspinaczki sportowej
Ostatni już poradnik dotyczy całkowicie wspinania sportowego.
I jest nim książka Trening wspinaczkowy autorstwa Erica J. Hórsta. Książka została wydana przez wydawnictwo RM w 2011 rok.
Umieściłam go w tym zestawieniu, ponieważ wiem, że wiele osób chodzących po górach, aktywnie trenuje wspinanie sportowe. A poza tym jest to książka moim zdaniem najlepsza jeśli chodzi o trening wspinaczkowy.
Poradnik ten nie tylko doskonale sprawdzi się dla osób wspinających się w górach i skałach, ale jest to ciekawa pozycja dla tych co lubią wspinać się na panelu, czyli sztucznej ściance wspinaczkowej.
Książka ma bardzo sportowy charakter, co sprawia że jest unikatowa w swojej tematyce.
Znajdziemy w niej takie zadnienia jak planowanie treningu wspinaczkowego, podstawy treningu mentalnego, techniki i umiejętności wspinaczkowej oraz treningu siły.
Ponadto książka porusza tematy ćwiczeń ogólnorozwojowych, ćwiczeń specyficznych dla wspinania, porady dotyczące odżywiania, regeneracji oraz profilaktyki kontuzji.
Co ciekawe książka opisuje, pod względem wspinaczkowym, anatomię mięśni, co jest naprawdę rzadkością w tym sporcie.
Myślę, że jest to ciekawa pozycja dla osób które już na poważnie złapały wspinaczkowego bakcyla lub są trenerami i chcą dalej rozwijać się w tematyce treningu wspinania sportowego.
Tym bardziej, że na polskim rynku brakuje aż tak specjalistycznych pozycji z zakresu wspinaczki sportowej.
Tak oto przedstawia się moja górska biblioteczka w kategorii poradnik o górach.
Jeżeli taka tematyka książkowa wam się podoba, to zapraszam tutaj, gdzie znajdziecie wszystkie posty z kategorii książkowo – poradnikowej.
Z górskimi pozdrowieniami