Nocleg na wyjeździe, jak dobrze go wybrać?

with Brak komentarzy

Nocleg, centrum La Paz Boliwia

Jak dobrze zarezerwować nocleg na wyjazd?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty noclegu?

Niejednokrotnie planując swój wyjazd w góry muszę zmagać się z trochę bardziej „podróżniczymi” kwestiami organizacyjnymi wyjazdu.

Często powtarzam, że wyjazdy typowo górskie różnią się od tych podróżniczych tym, że rozpoczynają się w miejscu, w którym „podróżnik” trafia do celu.

Moim głównym celem każdego wyjazdu zawsze jest dotrzeć pod dany szczyt i dalej działać już w górach. Ale aby to zrealizować po drodze muszę borykać się z różnymi podróżniczymi dylematami.

Stąd dzisiaj taki dość mało górski temat. Ale jakże istotny.

Dzisiaj będzie o tym jak wybrać odpowiedni nocleg. Nocleg, który będzie spełniać nasze oczekiwania, będzie w odpowiedniej dla nas cenie i przede wszystkim będzie dla nas bezpieczny.

Jeśli ten temat cię interesuje, to zapraszam do dalszego czytania.

Nocleg – wybór lokalizacji

Lokalizacja to jedno z ważniejszych kryteriów jakim kieruję się podczas wyboru noclegu w sieci.

Oczywiście wszystko zależy od tego jak będę spędzać czas podczas mojego wyjazdu.

Jeśli chcę więcej pozwiedzać lub odpocząć po zejściu z gór, to wybieram nocleg w centrum miasta lub blisko plaży.

W przypadku, gdy jestem w drodze, a mój pobyt w danym miejscu wiąże się m.in.  z międzylądowaniem to wybieram nocleg bliżej lotniska, aby szybko dostać się na samolot.

Praktycznie zawsze rezerwuję nocleg tylko na jedną dobę po przylocie, jeśli dane miejsce odwiedzam pierwszy raz. W ten sposób mogę bez problemu zmienić miejsce noclegu, jeśli po przylocie mi się nie spodoba.

Chociaż przyznam się, że ostatnio rzadko mi się to zdarza i najczęściej dość dobrze trafiam z wyborem.

Poza tym osobiście czuję się bardziej bezpiecznie, kiedy nocleg mam w miejscach bardziej obleganych przez turystów. Stąd wybór noclegu w centrum miasta, przy głównych atrakcjach turystycznych, jest dla mnie najlepszym wyborem.

Wszystkie ważniejsze atrakcje turystyczne mam pod nosem. Nie ma też problemu z dostępem do infrastruktury gastronomicznej i licznych sklepów, w tym także do tych spożywczych.

Nocleg – cena i warunki

Niestety przyznaję, iż nie jestem specem od wyszukiwania najtańszych noclegów w sieci.

I nie mam zamiaru tego ukrywać.

Wszystkie moje rezerwacje noclegów dokonuję poprzez serwis booking.com, gdzie dokładnie mogę zapoznać się z dokładną ofertą noclegu, jego ceną i lokalizacją.

Moim najczęstszym wyborem są oczywiście hostele. Zdarza się jednak, że w danym kraju nie ma dostępnej bazy hosteli stąd często nocuję także w hotelach. Między innymi taka sytuacja ma miejsce w Rosji na Kaukazie, czy też w Indiach.

Najczęściej wybieram noclegi w pokojach czteroosobowych, choć nie jest to warunek konieczny. Preferuję też pokoje dedykowane dla kobiet. Lubię też jak pokój ma osobną łazienkę i prysznic.

Zazwyczaj przed rezerwacją robię rozeznanie rynku, tak oby móc choć trochę zorientować się w cenach noclegu w danym kraju lub regionie.

Pod uwagę biorę też ogólne warunki noclegu i lokalizację. Przeglądam galerię zdjęć i czytam opinie.

Wszystko oczywiście przy zachowaniu zdrowego rozsądku oczywiście.

Opinie i komentarze

Przed wyborem noclegu zapoznaję się z opiniami i komentarzami umieszczonymi w serwisie. Najczęściej sprawdzam, jaką dany obiekt ma ogólną ocenę w stosunku do liczby osób wystawiających ocenę.

Daje mi to obraz, czy dany obiekt jest popularny i często odwiedzany przez turystów.

Czytam też pobieżnie komentarze, chociaż niejednokrotnie traktuję je z przymrużeniem oka.

Osobiście, jeśli chodzi nocleg to nie jestem wybredna. Czasami nawet śmieję się, że jak dla mnie jak już coś ma ściany i sufit to już jest luksus.

Tak więc komentarze owszem przeglądam, ale głównie w celach weryfikacji, czy dany obiekt jest regularnie odwiedzany przez turystów i czy są to osoby z różnych zakątków świata.

Niejednokrotnie w miejscach gdzie przebywa sporo turystów czuję się bardziej bezpiecznie. Chociaż to także nie jest regułą.

Poza tym spora liczba osób odwiedzających dany obiekt w dość krótkim czasie, świadczy o tym, że noclegi w danym miejscu są popularne, lubiane i zapewne polecane. A dla mnie to zielone światło, że w tym miejscu jest ok.

Zazwyczaj w tej kwestii się nie mylę.

Zresztą i ja często wybierając się do tego samego kraju i miasta, wybieram na nocleg ten sam hostel czy hotel, bo po prostu u mnie się już kiedyś sprawdził.

Nocleg, świątynia buddyjska w Katmandu, Nepal

Nocleg – Ogólny opis

Jest jeszcze kilka kwestii na które lubię zwracać uwagę, kiedy wybieram miejsce noclegu.

I są nimi obsługa hostelu w języku angielskim.

Niestety nie jestem poliglotą. Oczywiście umiem się porozumieć po hiszpańsku. Coraz lepiej znam ten język i coraz więcej w nim rozumiem, no ale zdecydowanie wolę załatwiać sprawy formalne po angielsku.

Na szczęście coraz więcej osób, nawet w Ameryce Południowej, potrafi się posługiwać tym językiem.

Zwracam też uwagę na dostępność w obiekcie sejfów i szafek zamykanych na kłódkę. W pierwszym jak i drugim przypadku polecam zabrać ze sobą małą kłódkę.

Jest to dość fajne rozwiązanie, kiedy przebywamy w miejscach, gdzie będziemy dużo zwiedzać i korzystać z lokalnych plaż. Poza tym dobrze jest jednak zostawić część swoich rzecz w szafce zamykanej na kłódkę, niż gdzieś luzem w pokoju.

Oczywiście cenniejsze rzeczy zabieram najczęściej ze sobą, jednak są momenty gdy jest to uciążliwe, np. prysznic czy spanie. Niestety zdarzało mi się w niektórych miejscach spać z portfelem na szyi.

Przydatnym dla mnie rozwiązaniem jest możliwość depozytu bagażu lub jego części.

Zazwyczaj jak wyruszam w góry, a po powrocie wracam do tego samego miejsca noclegowego, zostawiam część swojego dobytku w reklamówkach. Są to najczęściej ciuchy na miasto, książki i przewodniki, wszelkie kable, ładowarki, kosmetyki i rzeczy plażowe. Poza tym, gdy wracam z gór i mam zamiar trochę popodróżować na miejscu, mogę na spokojnie zdeponować swój sprzęt górski, który stanowi największą część mojego głównego bagażu.

Dzięki temu nie muszę się martwić, że coś mi zginie, kiedy nie ma mnie w pokoju, bo wszystko jest bezpieczne pod kluczem.

Lubię też, gdy miejsce noclegu oferuje rezerwację taksówek na lotnisko i ma w ofercie śniadanie oraz możliwość organizacji wycieczek lokalnych.

Oferta śniadań w miejscu noclegowym nie jest dla mnie warunkiem koniecznym. Ale lubię tą opcję, ponieważ nie zawsze mam dość dobry dostęp do kawy z rana.

Co do wycieczek lokalnych, to często korzystam z takiej opcji. Rzadko zwiedzam miejsca turystyczne na własną rękę po zejściu z gór, ponieważ po prostu jestem tak zmęczona, że nie mam już na to ochoty. Dlatego to rozwiązanie fajnie się u mnie sprawdza, a ja nie muszę latać po centrum miasta w poszukiwaniu agencji lokalnych.

A wierzcie mi czasami nie jest prosto zorganizować jakiś wyjazd. Zdarza się, że się po prostu nie da tego zrobić i w tedy zostaje tylko opcja załatwiania wszystkiego samemu.

Moje wyjazdowe patenty

No i na sam koniec kilka moich sprawdzonych patentów na bezpieczny nocleg na wyjeździe.

Po pierwsze zawsze drukuję wszystkie rezerwacje przed wylotem.

Chociaż najczęściej robię to z czystego lenistwa, bo nie chce mi się uczyć na pamięć nazw hosteli i ich lokalizacji, to zawsze takie wydruki przydają się na miejscu choćby w taksówce.

Po drugie zawsze przy okazji rezerwacji przygotowuję sobie kilka innych lokalizacji miejsc noclegowych, które są dla mnie atrakcyjne.

Tak na wszelki wypadek gdyby coś nie wypaliło z pierwszym noclegiem lub po zejściu z gór nie miała bym gdzie przenocować.

Nie da się ukryć, że zawsze po wizycie w górach jestem tak styrana, że moim jedynym marzeniem na najbliższe godziny jest najeść się i pójść spać. Nawet prysznic jest zepchnięty na dalszy plan.

Stad szukanie w takich warunkach psycho-fizycznych, jakiegokolwiek miejsca do spania u mnie po prostu odpada.

A taka lista gotowych już propozycji miejsc do spania w znanej już dla mnie okolicy pozwala mi szybko znaleźć nocleg. Bez szukania i tresowania się, targając ze sobą wszędzie wielki plecak.

Gotową listę nazw hoteli lub hosteli i ich adresów spisuję na kartce oraz określam ich lokalizację na mapie wydrukowanej z google maps.

Prościej już nie można.

To tyle na dzisiaj.

Mam nadzieję, że niniejszy post choć trochę wam pomoże lub zainspiruje do rezerwacji swoich miejsc noclegowych sieci. Tak aby spełniały wszystkie wasze preferencje.

Niniejszy post jest też zapowiedzią kolejnych artykułów na blogu o tematyce noclegowej. Przedstawię wam nich moją ocenę tych hosteli i hoteli, w których miałam przyjemność dotychczas przebywać. Będzie można je wszystkie znaleźć tutaj.

A wszystko po to, aby jeszcze bardziej pomóc wam w wyborze najlepszego noclegu w sieci dla siebie.

Z górskimi pozdrowieniami

podpis


Miejsca noclegowe inne posty

Zaobserwuj Magdalena Boczek:

Mam na imię Magda. Swoją przygodę z górami rozpoczęłam ponad 10 lat temu. Od tego czasu brałam udział w kilkudziesięciu wyjazdach i wyprawach górskich w różne zakątki świata. Jeśli lubisz jeździć w góry tak jak ja i chcesz zorganizować swój własny wyjazd w góry wysokie? To jesteś we właściwym miejscu. Pomogę ci zorganizować każdą wyprawę górską!

Latest posts from