La Palma zwiedzanie, czyli kilka słów o tym co warto zobaczyć turystycznie, a także górsko podczas wyjazdu na wyspę La Palma.
W poprzednim poście na blogu przybliżyłam kilka najważniejszych górskich atrakcji jakie można spotkać na wyspie La Palma.
Ale samych atrakcji jest na wyspie znacznie więcej. Nie tylko tych przyrodniczych i górskich, ale także tych typowo turystycznych.
W niniejszym poście na początek chciałabym przybliżyć ci to na co warto zwrócić uwagę wybierając się na zwiedzanie miasta Santa Cruz de La Palma, stolicy wyspy La Palma.
A jest tego naprawdę sporo. Ulice pełne kamienic z czasów kolonialnych, pozostałości fortyfikacji, czy też liczne plazy. Skwery gdzie można odpocząć lub wybrać do pobliskiej kawiarni, czy też restauracji.
Na zakończenie tego posta przedstawię ci kilka tras górko – przyrodniczych, którymi warto się zainteresować odwiedzając wyspę La Palma.
W końcu nie po darmo wyspa ta nazywana jest najbardziej zieloną wyspa należąca do całego Archipelagu Wysp Kanaryjskich.
—
Wszystkie informacje zawarte w niniejszym poście pochodzą z e-booka mojego autorstwa z „Informatora praktycznego – La Palma”, który w całości możecie pobrać tutaj.
La Palma zwiedzanie – Santa Cruz de La Palma
Santa Cruz de la Palma to niewielkie miasto o charakterze kolonialnym. Gdzie zachowało się wiele pałaców, budynków w stylu kolonialnym oraz domów o tradycyjnej architekturze kanaryjskiej.
Największymi atrakcjami miasta są Calle Real główna ulica miasta, przy której znajdują się najważniejsze sklepy, place, wille i inne godne uwagi budynki.
Plaza de España, przy której mieszczą się najważniejsze budynki na wyspie. M.in. gmach ratusza, kościół Salvador czy unikatowa fontanna na jednej ze ścian pobliskiej kamienicy.
Placeta del Borrero, niewielki plac otoczony zabudową w stylu kanaryjskim.
Plaza de la Alameda, kolejny plac położony na końcu miasta, przy którym znajduje się Muzeum Marynarki Wojennej. Można też tutaj spotkać słynną figurkę karła.
Zamek La Virgen położony po drugiej stronie ulicy od strony placu de la Alameda, z którego murów rozpościera się widok na całe miasto.
Warto tez przejść się jedną z głównych ulic wzdłuż wybrzeża (ulicą Avenida Martima), gdzie można zobaczyć mury zamku Santa Catalina. Jest to fortyfikacja wojskowa, która pomagała bronić miasto przed atakami piratów i korsarzy w XVI i XVII wieku.
Idąc dalej ulicą można zobaczyć Balcones. Typowe domy kanaryjskie w żywych kolorach z drewnianymi balkonami, udekorowanymi kolorowymi kompozycjami kwiatowymi.
Warto też odwiedzić kapliczkę Viorgen de La Luz, z której rozciąga się przepiękny widok na port morski miasta i inne atrakcje.
Atrakcje górskie na wyspie
Część najważniejszych górskich szlaków opisałam w poprzednim poście dotyczącym organizacji wyjazdu na wyspę La Palma, który znajdziecie tutaj.
A dzisiaj przedstawiam kilka tras trekkingowych, które także są warte zobaczenia podczas pobytu na wyspie La Palma:
– La Zarza – Cruz del Gallo. Krótka trasa przypominająca spacer po lesie wawrzynowym.
– Barlovento – Gallegos. Trasa poprowadzona przez północno-wschodnią część wyspy, przez kilka wąwozów: La Vica, Topaciegas i Gallegos.
– El Tablado – Santo Domingo de Garafia. Dłuższa trasa wzdłuż najbardziej dziewiczych terenów na wyspie. Na trasie można podziwiać niezmieniony wiejski krajobraz, połacie rosnącej rośliny Euphorbia canariensis oraz pola, na których niegdyś uprawiano zboże.
– La Cresteria (Roque de los Muchachos) – Refugio de Pilar. Długa trasa (26 km) prowadząca z najwyższego szczytu na wyspie Roque de los Muchachos o wysokości 2433 m n.p.m., wzdłuż kaldery wulkanicznej do schronu Pilar. Na trasie gwarantowane przepiękne widoki.
– Pico Bejenado. Trasa prowadząca na szczyt Pico Bejenado, z którego można podziwiać widoki na Park Narodowy Caldera de Taburiente.
– Pico de la Nieve. Krótka trasa do jednego z najwyższych punktów na wyspie La Palma. Wysokość szczytu Pico de la Nieve wynosi 1949 m n.p.m. Ze szczytu można dalej kontynuować wędrówkę w kierunku Roque de los Muchachos albo zejść niżej w kierunku schronu Pilar. Podążając wzdłuż krawędzi kaldery wulkanicznej.
– Fuente de las Breñas. Szlak tematyczny o wodzie, źródłach i jej zastosowaniach, poprowadzony przez gęsty i wiecznie zielony wawrzynowy las.
– Coladas de San Juan. Trasa podczas której można podziwiać strumienie zastygłej lawy pochodzącej z wulkanu San Juan, którego ostatnia erupcja miała miejsce w 1949 r.
– Las Tricias – Buracas. Krótka trasa od Lasu Tricias do smoczych drzew Buracas. Trasa przebiega przez bardzo tradycyjny obszar wyspy w otoczeniu tradycyjnej kanaryjskiej architektury.
Więcej informacji na temat organizacji wyjazdu na wyspę La Palma znajdziesz tutaj.
Tradycyjnie w kwestiach różnych pytań zapraszam do kontaktu poprzez maila kontak@magdalenaboczek.com.
Zapraszam także do obserwacji mojego konta na Instagramie i Twitter, gdzie na bieżącą pokazuje wam co u mnie się dzieje oraz polubienia strony na Facebook’u, gdzie pojawia się więcej górskich wpisów.
Z górskimi pozdrowieniami
.
.
Opis fotografii:
Zdjęcie 1 – Ratusz na Plaza de España
Zdjęcie 2 – Muzeum Marynarki Wojennej