Indie zwiedzanie, czyli kilka słów o tym co warto zobaczyć podczas wyjazdu na szczyt Stok Kangri w Indiach?
Będąc w Indiach nie sposób nie zobaczyć czegoś więcej niż góry. Jest to po prostu niemożliwe.
Odmienna kultura, egzotyczna kuchnia, czy też coś tak prozaicznego jak ubiór miejscowej ludności na ulicach miast. To tylko namiastka tego co możemy spotkać w Indiach.
I chociaż Indie sprawiają wrażenie kraju pełnego kontrastu i przeciwieństw, to niewątpliwie są miejscem jedynym w swoim rodzaju.
W dzisiejszym poście chciałabym choć trochę przybliżyć wam smak Indii.
W szczególności tych poza górami. Chociaż indyjskie góry też mają swój unikatowy klimat.
Oto kilka miejsc, które moim zdaniem warto zobaczyć w Indiach, podczas wyjazdu na szczyt Stok Kangri. Głównie w Leh i samej stolicy New Delhi.
Wszystkie informacje zawarte w niniejszym poście pochodzą z e-booka mojego autorstwa „Informator praktyczny – Stok Kangri”, który w całości możecie pobrać tutaj.
Miłego czytania.
Indie zwiedzanie – New Delhi
W Stolicy Indii jest wiele miejsc wartych zobaczenia.
Najważniejsze z nich to:
Grobowiec Humajuna, kompleks budowli, gdzie spoczywa Humajuna (1508–1556). Władca Indii z dynastii Wielkich Mogołów.
Kutab Minar. Minaret wzniesiony w XIII w.
Czerwony Fort. Kompleks budowli fortecznych, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Jama Masjid – Dżami Masdżid. Główny meczet New Delhi i zarazem największa muzułmańska budowla sakralna w Indiach. Zbudowany w latach 1654-1658 przez władcę mongolskiego Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów.
Świątynia Swaminarayan Akshardham.
Brama Indii – IndiaGate. Wybudowana ku chwale indyjskich żołnierzy, którzy zginęli podczas I wojny światowej i wojnach z Afganistanem.
Świątynia Lotosu. Świątynia pozbawiona symboli religijnych, w której może się modlić każdy, niezależnie od wyznawanej wiary.
Indie zwiedzanie – Leh
Leh to górskie miasteczko położone na wysokości 3500 m n.p.m.
Cechą charakterystyczną tego miasta i całego regionu jest fakt, że stykają się tutaj trzy główne nurty religijne Azji. I są nimi Islam, Hinduizm i Buddyzm.
Mimo tak dużego zróżnicowania każdy turysta w mieście można poczuć się naprawdę swobodnie, co czyni to miejsce jeszcze bardziej interesującym.
Miasto Leh położone jest w regionie Ladakh, stosunkowo blisko regionu Kaszmir w północnej części Indii oraz niedaleko od granicy Pakistanu.
Znajdują się tutaj najwyższe szczyty górskie Indii. Z których, przy dobrej pogodzie, można dopatrzyć się szczytów rozległego masywu górskiego Karakorum.
Leh także ma do zaoferowanie wiele atrakcji, w tym między innymi:
Pałac Królewski, zespół pałacowy, który od VII wieku do połowy XIX wieku stanowił siedzibę królów Ladakhu z dynastii Namgyal.
Budowę pałacu rozpoczęto już w 1553 roku., wybierając na miejsce królewskiej siedziby Wzgórze Tsemo, wznoszące się nad stolicą byłego państwa Leh.
Główny gmach zespołu pałacowego posiada dziewięć pięter. Z czego niższe jego kondygnacje były zajęte przez służbę, magazyny i stajnie, natomiast w wyższych jego piętrach rezydowała rodzina królewska. W samym pałacu umieszczono niewielką świątynię i salę tronową.
Obecnie część pałacu udostępniona jest do zwiedzania z bogatymi zbiorami biżuterii, strojów ceremonialnych i buddyjskich świętych tekstów. Bilet wstępu kosztuje 200 rupii (informacja z 2016 r.).
Namgyal Tsemo Gompa, klasztor buddyjski położony na szczycie Wzgórza Tsemo. Założony w 1430 roku przez króla Ladakh, King Tashi Namgyal.
Klasztor stanowi trzypiętrowy niewielki budynek o charakterystycznej białej barwie. Wewnątrz w niewielkich pomieszczeniach mieści się posąg Buddy oraz starożytne manuskrypty i freski na ścianach. Bilet wstępu kosztuje 20 rupii (informacja z 2016 r.).
Tsemo Fort, czyli wybudowany w XVI wieku „Fort Zwycięstwa”, to widoczny z każdego miejsca w Leh pałac o charakterystycznej ceglastej barwie z licznymi flagami modlitewnymi.
Liczne tybetańskie gompy i stupy.
Najczęściej odwiedzanymi świątyniami jest Tsemo Gompa i Klasztor Tsemo, oba położone u podnóża Leh Palace. Są to XV wieczne świątynie.
Innymi ciekawymi miejscami do odwiedzenia w Leh są: Shanti Stupa, Cho Khang Gompa, czy też jaskinia Chamba.
Warto też zobaczyć Meczet Jama Masjid usytuowany przy głównej ulicy w Leh, Main Bazar o charakterystycznej biało – zielonej barwie.
Sympatykom zakupów polecam odwiedzić Tibetian Refugee Market, tybetańskie bazary, gdzie można nabyć lokalną biżuterię i rękodzieło.
Więcej informacji na temat organizacji wyjazdu na wulkan Stok Kangri znajdziesz tutaj.
Tradycyjnie w kwestiach różnych pytań zapraszam do kontaktu poprzez maila kontak@magdalenaboczek.com.
Zapraszam także do obserwacji mojego konta na Instagramie i Twitter, gdzie na bieżącą pokazuje wam co u mnie się dzieje oraz polubienia strony na Facebook’u, gdzie pojawia się więcej górskich wpisów.
Z górskimi pozdrowieniami
.
.
Opis fotografii:
Zdjęcie 1 – Buddyjski klasztor Namgyal Tsemo Gompa
Zdjęcie 2 – Świątynia Buddyjska w centrum Leh