Huayna Potosi – organizacja wyjazdu, czyli jak wygląda planowanie wyjazdu na najpopularniejszy szczyt Boliwii.
Każdy, kto kiedykolwiek organizował wyjazd doskonale wie, że gro spraw organizacyjnych, które znajdują się na liście do ogarnięcia, przed samym wyjazdem, to przede wszystkim kwestie logistyczne.
Noclegi, transporty, dojazdy, wizy, zezwolenia, pozwolenia, permity, karty migracyjne … i inne papiery.
Nawet 80% spraw do ogarnięcia przed samym wylotem stanowi właśnie taka papierkowo – biurokratyczna robota. I co by o niej nie napisać trzeba przez nią przejść i kropka. Może jeszcze tylko dodam, że z sukcesem, bo inaczej …
No właśnie.
A zatem jak wygląda organizacja wyjazdu na jeden z najpopularniejszych szczytu Boliwii?
Jak ogarnąć niezbędne formalności na miejscu?
oraz
Jak wygląda samo wejście na szczyt?
O tym jest dzisiejszy post.
Zanim jednak przejdę do konkretnych informacji, poniżej przedstawiam kilka ogólnych informacji o samym szczycie Huayna Potosi, o których będzie mowa.
A więc Huayna Potosi to szczyt położony w Andach w paśmie Kordyliery Real, znajdujący się 25 km na północ od stolicy Boliwii, miasta La Paz. Jego wysokość wynosi 6088 m n.p.m.
Z uwagi na niewielka różnicę przewyższenia szczyt ten uważany jest za stosunkowo łatwy sześciotysięcznik. Co akurat bywa złudne.
W szczególności, że Huayna Potosi to szczyt swoim wyglądem oraz genezą pochodzenia przypomina alpejskie szczyty pokryte lodowcami z licznymi szczelinami. Warto na to zwrócić uwagę.
Kończąc już wstęp nadmieniam, iż wszystkie informacje zawarte w niniejszym poście pochodzą z e-booka Informator praktyczny – Boliwia/Huayna Potosi mojego autorstwa, który w całości możecie pobrać tutaj.
Huayna Potosi – Organizacja wyjazdu – Dojazd z Polski
Niestety do Ameryki Południowej, a zatem także i do Boliwii, nie ma bezpośrednich lotów z Polski. Dlatego też należy liczyć się z międzylądowaniem na terenie któregoś z krajów europejskich lub pozostałych krajów Ameryki Północnej oraz jednego z państw Ameryki Południowej.
Praktycznie z każdego kraju Ameryki Południowej można dostać się do Boliwii.
Koszt przelotu nie powinien być większy niż 1500 zł.
Istnieje możliwość wykupu biletów w znacznie atrakcyjniejszych cenach. Należy jedynie zwrócić uwagę, czy cena biletu obejmuje koszt przewozu bagażu głównego.
W Boliwii loty międzynarodowe obsługiwane są przez kilka lotnisk w tym m.in. przez największe w kraju lotnisko w La Paz (dzielnica El Alto), oddalone 13 km od stolicy.
Lotnisko w La Paz jest najwyżej położonym lotniskiem międzynarodowym na świecie (ponad 4000 m n.p.m.) i obsługuje tylko południowo amerykańskie linie lotnicze.
Pozostałe lotniska międzynarodowe w Boliwii położone są w prowincjach Cochabamba, Puerto Suarez oraz Santa Cruz.
Ogólna cena wszystkich lotów z Polski do Boliwii nie jest mała i niejednokrotnie wynosi więcej niż 5000 zł. W szczególności w okresie polskiego lata (od lipca do sierpnia) ceny są wyjątkowo wysokie.
Dlatego też warto pokusić się o wylot w mało turystycznym okresie, ponieważ promocje lotów bywają bardzo korzystne, a samą Boliwię można odwiedzać przez cały rok.
Warto też zainteresować się cenami lotów do bardziej turystycznych miejsc w Ameryce Południowej (Buenos Aires, Santiago de Chile, Rio de Janeiro, a dopiero stamtąd kupować oddzielnie przelot do Boliwii.
Huayna Potosi – Organizacja wyjazdu
Jak już wcześniej wspomniałam szczyt Huayna Potosi to najpopularniejszy boliwijski cel górskich wędrówek. Dlatego też góra ta w szczytowym sezonie jest bardzo zatłoczona.
Plusem popularności szczytu jest dość dobrze przygotowana logistyka w base campie i w wysokich obozach. W drodze na szczyt nie trzeba spać w namiotach i można korzystać z komfortowego zaplecza kuchennego oraz sanitariatów.
Osoby chcące wybrać się na szczyt Huayna Potosi mogą go zorganizować samodzielnie lub skorzystać z oferty jednej z agencji trekkingowych i biur turystycznych, których jest dość spora liczba w centrum La Paz. Co nie powinno stanowić żadnego problemu. Koszt wyjazdu z agencją lokalną to 900 BOB (dane z 2018 r.)
Wybierając się na szczyt Huayna Potosi na własną rękę można skorzystać z transportu publicznego z La Paz do przełęczy Zongo. Autobusy kursują codziennie z dzielnicy El Alto wczesnym rankiem. Należy poprosić kierowcę o zatrzymanie się przy zaporze wodnej.
Istnieje także możliwość wynajęcia taksówki lub dołączenia do grupy zorganizowanej i skorzystania z ich środku transportu.
Najpopularniejszą droga wejścia na szczyt Huayna Potosi jest trasa wejścia od wschodniej strony góry. Trasa pozbawiona jest jakichkolwiek umiejętności chodzenia po górach, za wyjątkiem poruszania się po lodowcu w rakach i na asekuracji lotnej.
Co do zasady nie ma permitów oraz obowiązkowych zezwoleń, dotyczących wejścia na szczyty Huayna Potosi.
Jednak w połowie drogi do schroniska (Campo Alto) uiszcza się opłatę w wysokości ok 20 BOB (dane z 2019 r.). Pieniądze najprawdopodobniej trafiają do lokalnej społeczności.
Należy także pamiętać, że w wysokim sezonie nocleg w schronisku może wymagać wcześniejszej rezerwacji.
Huayna Potosi – wejście na szczyt
Obóz bazowy pod szczytem Huayna Potosi położony jest na wysokości 4700 m n.p.m. Stanowi dość solidną zabudowę jednopiętrowych domków, w których znajdują się pomieszczenia sypialniane z łóżkami piętrowymi, jadalnie, pomieszczenia kuchenne oraz sanitariaty.
Do base campu można podjechać samochodem z centrum La Paz. A następnie po krótkim odpoczynku i obiedzie, tego samego dnia wyruszyć wyżej do wysokiego obozu, w przypadku grup bardziej zaaklimatyzowanych.
Część grup decyduje się zostać w obozie bazowym w celach aklimatyzacyjnych i dopiero następnego dnia wyruszyć w stronę wyższych obozów.
Droga do Campo Argentino (Campo Alto – ponad 5000 m n.p.m.) prowadzi w początkowym odcinku przez kamieniste moreny i jeziorka polodowcowe. A następnie w połowie trasy zmienia się w dość strony ośnieżony stok. Odcinek ten może wymagać korzystania z raków i czekana.
Na szczycie Huayna Potosi znajduje się kilka obozów wysokich, położonych w niewielkiej odległości od siebie.
Pierwszy z nich znajduje się na wysokości ok. 5100 m n.p.m.
Obóz zlokalizowany jest na otwartym terenie otoczonym skałami w postaci budynku o solidnej zabudowie. Wewnątrz budynku znajduje się pomieszczenie sypialne z łóżkami piętrowymi. Każde łóżko posiada materac i cienki koc. W centralnej części budynku mieści się pomieszczenie jadalne, a następnie kuchnia i pomieszczenie dla przewodników. Do budynku z zewnątrz przylega toaleta i bolier na deszczówkę.
Nieco ponad 100 metrów wyżej, na wysokości ponad 5200 m n.p.m., położony jest kolejny obóz wysoki, w którym także spotkać można dość dobrą logistykę.
Osoby wybierające się na szczyt Huayna Potosi samodzielnie mogą korzystać z całej logistyki przed uprzednim zarezerwowaniu miejsca noclegowego i uiszczeniu opłaty.
O szczegóły należy wypytywać lokalne agencje trekkingowe w La Paz.
W obrębie schronisk można spać w namiocie, także przed wcześniejszym uzyskaniu zezwolenia od agencji.
Droga na wierzchołek Huajna Potosi na pierwszym odcinku prowadzi przez skały, a następnie trawersuje ogromny lodowiec. Od tego momentu przez całą drogę trasa wiedzie przez lodowiec i strome pola śnieżne.
Na wysokości ok. 5700 m n.p.m. mija się dość niebezpieczny teren, na obszarze którego występują głębokie szczeliny.
Niecałe 200 m pod samym szczytem rozpoczyna się strome podejście o wysokim stopniu nachylenia.
Sam wierzchołek Huayna Potosi jest stromy i zajmuje niewiele miejsca. Co jest uciążliwe w szczególności w sezonie, kiedy góra jest oblegana przez liczne grupy wypraw komercyjnych.
Zejście ze szczytu odbywa się ta samą drogą i prowadzi aż do samego base campu. A następnie samochodem do La Paz.
Jeśli temat organizacji wyjazdu na szczyt Huayna Potosi was interesuje to zapraszam do zapoznania się z wyżej już wymienionym e-bookiem Informatorem praktycznym – Boliwia/Huayna Potosi, który znajdziecie tutaj.
Ponadto więcej informacji na temat mojego wyjazdu do Peru na szczyt Huayna Potosi znajdziecie tutaj.
Tradycyjnie w kwestiach różnych pytań zapraszam do kontaktu poprzez maila kontak@magdalenaboczek.com.
Zapraszam także do obserwacji mojego konta na Instagramie i Twitter, gdzie na bieżącą pokazuje wam co u mnie się dzieje oraz polubienia strony na Facebook’u, gdzie pojawia się więcej górskich wpisów.
Z górskimi pozdrowieniami
.
.
Opis fotografii:
Zdjęcie 1 – Obóz wysoki pod szczytem Huayna Potosi
Zdjęcie 2 – Obóz wysoki w drodze na szczyt Huayna Potosi