Dzisiejszy post pod tytułem Przełęcz Liliowe, to kolejny wpis z cyklu postów dotyczących moich ulubionych tras w Tatrach.
Przełęcz Liliowe położona jest na wysokości 1952 m n.p.m. w głównej grani Tatr, pomiędzy szczytem Beskid, a Skrajną Turnią.
Przełęcz znajduje się na granicy polsko – słowackiej. Po polskiej stronie trawiaste stoki przełęczy opadają do Doliny Gąsiennicowej. Po stronie słowackiej stoki doliny spadają do Doliny Cichej.
Przełęcz Liliowe uznawana jest za geologiczną i krajobrazową granicę między Tatrami Wysokimi i Zachodnimi.
Geologicznie Przełęcz Liliowe to szerokie, trawiaste siodło zbudowane z jurajskich skał wapiennych, margli kredowych i trasowych piaskowców.
Nazwa przełęczy pochodzi od rośliny pełnik alpejski, potocznie zwaną „lelują” lub od pierwiosnki maleńkiej, skąd wyjątkowe zabarwienie przełęczy.
Co ciekawe w 1902 roku planowano budowę kolejki zębatej na Przełęcz Liliowe oraz dalej na Świnicką Przełęcz. Na szczęście nigdy nie zrealizowano tego projektu.
Warto także nadmienić, że przed II wojną światową istniał popularny szlak turystyczny z Przełęczy Liliowe na słowacką stronę do Doliny Ciemnosmerczyńskiej. Szlak ten został zamknięty po wojnie.
Istnieje kilka wariantów podejścia do Przełęczy Liliowe. Ja w niniejszym poście wybrałam przejście z Hali Gąsienicowej, które moim zdaniem jest najciekawsze turystycznie.
Innymi drogami podejścia na przełęcz jest przejście główną granią Tatr z Kasprowego Wierchu lub główną granią Tatr, podczas zejścia ze szczytu Świnicy.
No to jeszcze tylko na zakończenie kilka słów w woli wyjaśnienia. Wszystkie informacje prezentowane w niniejszym poście są jedynie moją subiektywną oceną i odczuciami. Ponadto niniejszy post nie jest typowym przewodnikiem opisującym dokładny przebieg trasy po Tatrach.
Także proszę potraktować wszystkie tatrzańskie posty jako górską inspirację. Lekko z przymrużeniem oka.
Przebieg trasy: Kuźnice – Schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej – Przełęcz Liliowe – Dolina Gąsienicowa – Kuźnice
Szlak: Ze Schroniska Murowaniec kierujemy się żółtym lub czarnym szlakiem do drugiego rozgałęzienia szlaków po pierwszym rozgałęzieniu, zwanym Dwoiśniakiem (1608 m n.p.m.), a następnie szlakiem zielonym podchodzimy na Przełęcz Liliowe.
Szacunkowy czas przejścia: 1 godziny i 30 min spod Schroniska Murowaniec.
Przewyższenie: ok. 450 m spod Schroniska Murowaniec.
Skala trudność:
Trasa łatwa. Samo podejście na Przełęcz Liliowe nie posiada trudności technicznych. Większa część szlaku poprowadzona jest po ułożonych kamieniach, czyli po „schodkach”.
Kuźnice – Hala Gąsienicowa
Opis szlaku z Kuźnic do Hali Gąsiennicowej znajdziecie w jednym z poprzednich postów.
Nie chcę na blogu powielać tych samym treści, więc odsyłam do wcześniej opublikowanego posta.
Przełęcz Liliowe – Hala Gąsienicowa
Dalej, spod Schroniska Murowaniec, droga prowadzi łatwym żółtym i czarnym szlakiem.
Przecinając liczne kosówki, ułożona z kamieni drogą, możemy podziwiać krajobrazu Tatr Wysokich, zamykających dolinę od strony słowackiej.
Następnie przechodząc pod linami kolejki krzesełkowej dochodzimy do punktu rozejścia się szlaku żółtego i czarnego. Miejsce to nazywane jest Dwoiśniakiem. Położone jest na wysokości 1608 m n.p.m.
Szlak czarny dalej prowadzi na Świnią Przełęcz. Natomiast szlak żółty poprowadzony jest do Kasprowego Wierchu. My podążamy dalej żółtym szlakiem, który po kilkunastu metrach łączy się z szlakiem zielonym, prowadzącym na interesująca nas Przełęcz Liliowe.
Początkowy odcinek szlaku zielonego jest poprowadzony fragmentem doliny, który następnie przechodząc w trawers zbocza szczytu Beskid, zdecydowanie nabiera lekkiego nachylenia.
Mimo tego, szlak nie jest trudny, dzięki rozstawionych schodkowo na drodze kamieni. Chociaż niewielka kondycja podczas podejścia jest jak najbardziej zalecana.
Wznosząc się ku grani Tatr z każdym kilometrem można oglądać przepiękne widoki na całą Halę Gąsienicową oraz pobliskie stawy i stawiki. Nie wspominając o samych Tatrach Wysoki, w tym w szczególności fragmentu Orlej Perci i szczytu Kościelec.
Po dotarciu na przełęcz, przy pięknej pogodzie nie tylko można zachłysnąć się krajobrazem, ale także odpocząć na pobliskiej trawce.
Nie ukrywam, że Przełęcz Liliowe to jedno z moich ulubionych miejsc w Tatrach na odpoczynek.
Przełęcz Liliowe – Droga powrotna
Kiedy już nacieszymy oczy górskimi widokami i postanowimy zejść na niziny, mamy do wyboru kilka wariantów zejścia.
Pierwszy tą samą drogą powrotną, czyli zejście do Hali Gąsiennicowej, a następnie do Kuźnic.
Drugi wariant to zejście zielonym szlakiem przez Kasprowy Wierch do Kuźnic.
Istnieje jeszcze trzeci wariant, dla bardziej ambitnych osób, czyli przejście czerwonym szlakiem przez Świnicką Przełęcz do Hali Gąsienicowej i dalej do Kuźnic.
Oczywiście z Przełęczy Liliowe można dalej udać się na szczyt Świnicę i dalej przejść Orlą Percią, aż pod Krzyżne.
Z Przełęczy Liliowe można też wejść na szczyt Beskid o wysokości 2021 m n.p.m. Co nie powinno stanowię większego problemu, ponieważ podejście jest krótkie i stosunkowo łatwe.
Jak widać możliwości jest wiele i wszystko zależy tylko od naszej kondycji i fantazji. Chociaż ja wole się na możliwościach kondycji opierać znacznie bardziej.
Podsumowanie
Jak już wspomniałam wcześniej szlak na Przełęcz Liliowe nie jest szlakiem trudnym. Dlatego też spokojnie mogę go polecić każdemu.
Myślę, że jako podejście pod przełęcz spodoba się także i dzieciom. Ale w tej kwestii zostawiam wolna rękę wam, czytelnikom.
Poza tym uważam, że podejście na Przełęcz Liliowe jest ciekawym rozwiązaniem, kiedy w Tatrach pogoda jest niepewna lub trochę pada. Bowiem przy nagłym pogorszeniu pogody można szybko uciec w dół na Halę Gąsienicową do Schroniska Murowaniec. A w razie potrzeby dość szybko można dostać się do Kuźnic i dalej do Zakopanego.
Tak więc jak najbardziej wejście na Przełęcz Liliowe polecam każdemu.
PS.: Powyższy opis nie dotyczy sezonu zimowego, który znacznie różni się od warunków występujących w górach latem. Ale to już inna bajka.
Mam nadzieję, że przedstawiony przez mnie dzisiejszy spis wam się spodobał.
Jeżeli taka tematyka tatrzańskich szlaków przypadła wam do gustu, to zapraszam tutaj, gdzie znajdziecie wszystkie posty z kategorii moje ulubione trasy w Tatrach.
Ponadto galerię tatrzańskich zdjęć, dotyczącą wejścia na Przełęcz Liliowe możecie zobaczyć tutaj.
Tradycyjnie w kwestiach różnych pytań zapraszam do kontaktu poprzez maila kontak@magdalenaboczek.com.
Zapraszam także do obserwacji mojego konta na Instagramie i Twitter, gdzie na bieżącą pokazuje wam co u mnie się dzieje oraz polubienia strony na Facebook’u, gdzie pojawia się więcej górskich wpisów.
Z górskimi pozdrowieniami
.
.
Opis fotografii:
Zdjęcie 1 – Widok na Przełęcz Liliowe i szczyt Beskid pokryty chmurami.
Zdjęcie 2 – Widok ze szczytu Beskid w stronę Kasprowego Wierchu